Historia szkoły

Historia naszej szkoły

Dawno, dawno temu ( dla niektórych) w 1946 r. uruchomiono w Barcinie pierwszą polską szkołę (przed wojną były to tereny niemieckie). Chodziło do niej 17 uczniów w klasach łączonych I-IV. Jej kierownikiem był pan Władysław Kolaska. Nauka odbywała się w poniemieckim budynku szkolnym z czterema izbami lekcyjnymi (dziś sale j. polskiego, j. niemieckiego, informatyki i plastyki).

W każdej z klas mieścił się piec kaflowy oraz miska i wiadro wody (zamiast zlewu i kranu). Toalety znajdowały się w budynku gospodarczym obok szkoły.  Bibliotekę zastępowały dwie szafy z książkami w jednej z sal. W 1947 r. mieliśmy sześć klas, do których uczęszczało już 70 uczniów.  W 1949 r. w szkole pracowało 5 nauczycieli: Natalia Otręba, Krystyna Frank, Maria Lenc i Maria Nosowicz.

W 1966 r. we wszystkich szkołach wprowadzono klasę ósmą. Podstawówka liczyła wówczas 216 uczniów i 7 nauczycieli. Brak pomieszczeń do nauki i mała liczba uczących powodowały, że zajęcia odbywały się do godziny 17.

W 1972 r. nasza szkoła powiększyła się m.in. o 5 klas, hol i kuchnię, nareszcie zrobiono centralne ogrzewanie. W tamtych czasach działały tutaj, oprócz znanego wam Samorządu Uczniowskiego: PCK, ZHP, LOK (Liga Ochrony Kraju), LOP (Liga Ochrony Przyrody) i TPPR
( Towarzystwo Przyjaźni Polsko- Radzieckiej), a zamiast języka angielskiego czy niemieckiego dzieci uczyły się rosyjskiego. Uroczyście obchodzono 12 X- Święto Ludowego Wojska Polskiego i 7 IX rocznicę wybuchu rewolucji październikowej ( nie było Święta Konstytucji 3 maja i 11 XI- Święta Niepodległości).

W latach dziewięćdziesiątych nastąpiła kolejna rozbudowa, która doprowadziła szkołę do dzisiejszego wyglądu. Wtedy pojawiły się nowe przedmioty takie jak: informatyka i język niemiecki, wprowadzono sześciostopniową skalę oceniania oraz gimnazjum.

 Od 2006 jesteśmy Zespołem Szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.

 

Opracowała Dorota Trąbińska

 


Szkoła dawniej

Szkoła dziś

Dodatkowe informacje

stat4u