21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny

 

Marzanno, Marzanno, Ty zimowa Panno, Ciebie żegnamy, wiosnę przyzywamy!”

 Tymi słowami klasy 1-3 pożegnały w tym roku zimę i przywitały wiosnę.

 Topienie Marzanny to polski zwyczaj, który ma symbolizować pożegnanie zimy i gotowość na cieplejsze dni. Według dawnych słowiańskich wierzeń, Marzanna była boginią zimy, śmierci i odrodzenia. Najczęściej była kukłą wykonaną ze słomy, mającą postać kobiety, ubraną w stare ubrania. Kiedyś wierzono, że zwyczaj ten, zapewni obfite plony. Obecnie ma on jedynie charakter symboliczny, podkreślający rytuał przywołania wiosny i pożegnania zimy.

 

 Zgodnie ze zwyczajem, nasza kukła została podpalona i wrzucona do wody. Marzanna została wykonana głównie z papieru, wspólnie przez wszystkich uczniów z młodszych klas. Pracę rozpoczęła klasa druga tworząc jej szkielet i głowę, następnie klasa pierwsza wykonała tułów i spódniczkę, na koniec klasa 3 dokończyła ubranie i wykonała zimowe akcenty. Zaszczyt poprowadzenia wiosennego pochodu nad rzekę przypadł najstarszym, czyli klasie 3. Wracając dzieci wymachiwały kolorowymi gałązkami na znak, że wiosna już przyszła. Po szerokich uśmiechach, widać było, że wszyscy mieli tego dnia wiosnę w sercach.


 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

stat4u