Sadzimy dla pszczół.

      Dzień 23 listopad 2021 r. na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków z naszej szkoły. Tego dnia najmłodsze dzieci wzięły udział w sadzeniu starych odmian drzew owocowych obok szkoły - z inicjatywy p. Kamila Szydłowskiego z Nadleśnictwa Warcino. Drzewa te mają służyć w okresie kwitnienia jako pożytek dla owadów – głównie pszczół na naszym terenie. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły będą mogli również w przyszłości skosztować pysznych owoców rodzimych jabłoni bo, jak wiadomo, bez zapylania kwiatów przez owady zwane „zapylaczami”, owoców nie będzie. Przedszkolaki dzielnie pracowały: zakopywały sadzonki, podlewały i słuchały opowieści p. Kamila. Po powrocie do sali zajęć jeden z przedszkolaków spojrzał przez okno i powiedział „stoją nasze drzewka”. Tak rodzą się mali strażnicy przyrody.

Nasz nowo powstały szkolny sad to już drugie takie miejsce tego roku stworzone w Barcinie z myślą o pszczołach. Pierwszą inicjatywę podjęła p. Teresa Śliwka - prezes Caritas Barcino. Miejscowi członkowie tej organizacji wzięli udział w programie „Barcino ratuje pszczoły”. Miejsce obok przystanku zmieniło się tego lata nie do poznania. Obfitość nasadzeń roślin miododajnych cieszy nie tylko oko, ale i zmysł powonienia – i choć jesienią nie odczujemy tego zbyt mocno to wiosną zapewne miejsce to będzie bardzo przyjemne – choćby w chwili oczekiwania na autobus.

 Tak więc czekamy do wiosny by tak pożyteczne dla człowieka owady jak pszczoły, ale i motyle, chrząszcze, osy i trzmiele mogły ucztować na pięknych kwiatach a przy okazji zapylać je by rośliny miododajne mogły również zaowocować !

 

Na pożytek!

 Choć owady dzikie tak malutkie

 to w swej pracy zapylaczy są prędziutkie.

Tutaj zbiorą nektar, tam zaś pyłek,

 a na kwiatku siedzą tylko chwilę…

Z pełną gracją wciąż latają

 i pożytek tak zbierają.

 Zamiast bać się pszczoły, trzmiela

 zabaw się w ich przyjaciela:

 Weź swą lupę, idź na łąkę,

 połóż się wśród kwietnych pąków

 i obserwuj ciężką pracę

 naszych małych, mądrych braci.

 

 Autor wiersza: Ewa Ryder-Sobczyk


 

 

 

 

Dodatkowe informacje

stat4u